Soukromá data do firemního počítače raději neukládejte

Chcete, aby vaše soukromé informace zůstaly opravdu soukromé? Tak si je shromažďujte někde v soukromí, ale ne v práci. Tam je musíte jednoznačně označit jako soukromé a doufat, že to váš zaměstnavatel bude respektovat.
Francouzské dráhy kontrolou soukromých dokumentů svého zaměstnance nepochybily. Měl si je označit jako soukromé. Foto: Pixabay

Podle Evropského soudu pro lidská práva (ESPL) může zaměstnavatel prohledat i soukromá data v pracovním počítači zaměstnance. Soud rozhodoval v případu bývalého zaměstnance francouzských státních drah (SNCF) Erica Liberta, který se s firmou opakovaně soudí kvůli tomu, že mu v jeho nepřítomnosti byl prohledán počítač. Kontrola v něm nalezla pornografický materiál a falešné dokumenty s logem SNCF, jak uvádí portál ITbiz.cz.

Mluvčí štrasburského soudu zároveň upozornil, že rozsudek neznamená, že to samé mohou automaticky činit zaměstnavatelé i v dalších zemích EU. Směrodatná jsou pravidla, jaká pro takové situace platí v konkrétních státech. Libertovi by tak – podle francouzských zákonů – bývalo stačilo, kdyby inkriminovaná data označil jednoznačně jako soukromá.

S KOMUNIKACÍ JE TO JINAK

Již loni v září ESPL rozhodl o tom, že pokud firmy chtějí sledovat komunikaci svých zaměstnanců, musí o tom a také o rozsahu kontroly zaměstnance předem informovat. Zaměstnavatelé však k takovému kroku musí mít legitimní důvod. Pokud zjistí porušení pravidel (např. soukromá komunikace z firemního počítače) musí z něj vyvozovat méně přísné důsledky, než je třeba výpověď ze zaměstnání.

Tento rozsudek Evropského soudu pro lidská práva se sice týkal rumunského případu, ale řídit se jím musí všech 46 zemí Rady Evropy. V opačném případě stanou před soudem samy.

JAK JE TO V ČESKU

V tuzemsku zaměstnavatel nesmí odposlouchávat telefonické hovory ani kontrolovat e-maily svých zaměstnanců. Pokud k tomu nemá „závažný důvod“. Ten může vyplynout ze „zvláštní povahy činnosti zaměstnavatele“, ale zaměstnavatel pak stejně musí zaměstnance informovat o tom, jak rozsáhlá bude kontrola a jakým způsobem ji bude zajišťovat.

Zároveň však platí, že zaměstnanci v Česku nesmějí počítače ani telefony používat bez souhlasu zaměstnavatele k soukromým účelům.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena